Na dohled z microhotelu Pár pokojů
Ve Zlíně je jen málo ubytovacích zařízení a hotelů, které se pyšní centrální lokalitou v blízkosti nejproslulejších zlínských památek. A my máme to štěstí! Čtyři z pěti pokojů microhotelu mají balkón orientovaný na západní stranu, díky tomu, se můžete kochat pohledem na Mrakodrap, chcete-li Jednadvacítku, na nově rekonstruovaný Obchodní dům a vidět lze i kostelní věž Svatého Filipa a Jakuba. Pokud si tyto stavby chcete prohlédnout zblízka, doporučujeme procházky dle průvodce ZAM; zpracovává téma zlínská architektura komplexně. Máme jej k dispozici na recepci a najdete ho také v informačním centru v přízemí radnice města Zlín.
Mrakodrap 21
Jedná se o vrcholné dílo zlínské funkcionalistické architektury dokončené v roce 1938 dle projektu Vladimíra Karfíka. Označení mrakodrapu jako „Jednadvacítka“ je inspirováno americkým stylem, kdy první číslice označuje řadu budovy od východu k západu a druhá číslice představuje řadu budovy od jihu k severu. Tomáš Baťa si ze svých cest po USA přivezl cenné zkušenosti a následně se jimi inspiroval i v našem malebném Zlíně.
Obchodní dům Zlín
Obchodní dům, historicky známý také jako Prior, patřil k jedné z prvních staveb na Náměstí Práce, které tou dobou vznikalo. Budova byla postavena v duchu zlínské funkcionalistické architektury v roce 1931 podle návrhu dvorního baťovského architekta Františka Lydie Gahury. Zajímavostí této stavby je to, že zde byly instalovány vůbec první jezdící schody v Československu, a to konkrétně v roce 1934. Baťovský záměr vystavět místo ke stravování je velmi čtivě popisuje ZAM.
Kostel svatého Filipa a Jakuba
Výhled z našeho microhotelu doplňuje Kostel svatého Filipa a Jakuba, pocházející z konce 14. století, což je období, které spadá do letošních 700letých slavností existence města Zlín. Jedná se o farní kostel místní římskokatolické farnosti. Na počátku 19. století zde došlo k zásadní přestavbě, a to při změně orientace kostela z východní na jižní. Věž kostela však zůstala na původním místě. Bohužel byl pak kostel zasažen ničivými požáry, a proto jeho nynější podoba pochází z období 2. poloviny 19. století. Podrobně o kostelu se dočtete v průvodci Zlínský architektonický manuál.